POZIV ZA UČEŠĆE NA EDUKATIVNO-ISTRAŽIVAČKOM PROJEKTU

KULTURE SJEĆANJA U BIH

 

Drage prijateljice i dragi prijatelji,

 

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da su otpočele priprema za novi, trogodišnji istraživački program Fondacije Mirovna akademija s fokusom na politike sjećanja u lokalnim zajednicama u BiH.

Pozivamo vas da se prijavite za učešće i rad na ovom edukativno-istraživačkom programu koji će u tri faze biti realizovan od januara/siječnja 2015. do marta/ožujka 2017. godine.

 

Ukoliko vas zanima rad na politikama i kulturi sjećanja, već ste se bavili ovim pitanjem, ne bojite se uhvatiti se u koštac sa sopstvenom ulogom u reprodukciji sjećanja, spremni ste na kritičko propitivanje postojećih matrica i ideologija koje oblikuju politike sjećanja, imate više od 21 godinu, živite na teritoriji BiH, služite se engleskim jezikom i spremni ste na aktivno učešće na projektu, onda se prijavite se na konkurs za izbor 12 učesnika/ca koji će učestvovati u ovom programu.

 

Pošaljite popunjenu aplikaciju najkasnije do 26. novembra/studenog 2014. na adresu Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.  

 

Pored prethodno navedenih uslova, tražimo učesnike/ce iz dvije kategorije:

1. – osobe koje imaju iskustvo u pisanju istraživačkih radova

2. – osobe koje imaju aktivističko iskustvo rada na terenu

 

Program je zamišljen kao kombinacija edukativnog, istraživačkog i medijskog djelovanja koji bi trebalo da pored ostalih ponudi odgovore i na sljedeća pitanja: na kojim osnovama se kreiraju i održavaju postojeće politike sjećanja u BiH? Kakve su veze između njih i svakodnevnog života u različitim zajednicama unutar BiH? Na koje se načine određeni događaji uključuju ili isključuju iz kolektivnog sjećanja? Može li nam svakodnevnica ponuditi neke drugačije modele sjećanja?

 

Edukativna faza programa bit će organizovana kroz dva trodnevna modula i to od 16. do 18. januara/siječnja 2015. i od 13. do 15. marta/ožujka 2015. godine. Učešće na edukativnom dijelu programa je obavezno za sve učesnike/ce.

 

Ciljevi edukativnog dijela programa:

- Upoznavanje sa teoretskim aparatom: ključnim konceptima i debatama koje se tiču društvenog sjećanja, te modalitetima njihovog funkcionisanja u zajednicama širom svijeta sa naglaskom na Bosnu i Hercegovinu. 

- Poticanje i razvijanje kritičkog pristupa izučavanim fenomenima. 

- Poticanje i razvijanje sposobnosti društvene kontekstualizacije i uporedne analize izučavanih fenomena.

- Razvijanje sposobnosti metodološke analize tekstova zasnovanih na empirijskim istraživanjima.

- Razvijanje motivacije za empirijsko istraživanje.

- Osnaživanje za konkretan društveni angažman na ovom polju.

 

Nakon edukacije, slijede pripreme za rad na terenu, prikupljanje podataka i priča, te u konačnici obrada podataka i izrada istraživačkih radova. Od 12 učesnika/ca, bit će formirane četiri grupe koje će raditi u četiri izabrane zajednice u BiH. Učesnici/e će za svoj rad na projektu primiti simbolične naknade.

 

Ukoliko imate pitanja ili nedoumice oko prijavljivanja, javite se mejlom na Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. ili telefonom na 033.227.211 i 062.609.987

 

Svi prijavljeni će o ishodu selekcije biti obaviješteni najkasnije do 09. decembra/prosinca 2014. Osobe koje budu odabrane za učešće će odmah po sastavljanju liste učesnika/ca dobiti detaljan silabus kursa, kao i pristup svoj potrebnoj literaturi.

 

Očekujemo vaše prijave!

Tim Fondacije Mirovna akademija

 

(Aplikaciju za prijavu možete preuzeti ovdje)


Eseji

Videozapisi

Ubleha za idiote

  • Konsultant

    Konsultant: Više biće, ublehaš (v.) ekstra kategorije s ekstra zaradama, koji se pravi i izgleda kao da sve ovo zna.  Korišten sa odobrenjem iz Ubleha za idiote od Nebojše Šavija-Valha i Ranka Milanović-Blank, ALBUM br. 20, 2004, Sarajevo.