Danas je prvi dan programa/studijske posjete iz Ukrajine pod nazivom «Korištenje hibridnih pristupa s ciljem promoviranja odgovornosti i pristupa pravdi» («eng. Using Hybrid Approaches to Promote Accountability and Access to Justice») u organizaciji Fondacije Mirovna akademija. Cilj ove posjete koja će trajati sve do 9. aprila jeste da se omogući grupi od 10 stručnjaka/stručnjakinja iz Ukrajine (različitih zanimanja) da upotpune svoja znanja i izgrade vještine kada su u pitanju hibridni pristupi pravdi, kroz primjere iz Bosne i Hercegovine (BiH). Hibridni sudovi su sudovi koji procesuiraju djela kažnjiva po međunarodnom pravu. To su mješoviti sudovi i po sastavu i nadležnostima, koji obuhvataju i domaće i međunarodne aspekte prava, gdje se zapravo na ovaj način nastoje prevazići nedostaci koja oba ova svijeta mogu imati ukoliko funkcionišu odvojeno. Primjer jednog takvog suda je bio i Sud BiH (u periodu od 2005. do 2012. godine) odnosno Odjel za ratne zločine koji je uspostavljen nakon dogovora između Ureda visokog predstavnika (OHR) u BiH i Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY).  

Ova studijska posjeta je dizajnirana tako da se hibridni pristupi pravdi posmatraju iz različitih perspektiva i gdje se uzimaju u obzir uloge različitih ključnih aktera relevantnih za ovu temu (sudije, tužioci, advokati, parlamentarci, akademski radnici, nevladin sektor) pojedinačno, ali i gdje se posmatraju njihove interakcije. Učesnici i učesnice ovog programa iz Ukrajine imat će priliku da uz interaktivni rad upoznaju i nauče lekcije koje su njihove kolege/kolegice iz BiH prošli u poslijeratnom periodu odnosno tokom prakticiranja hibridnog modela pravde, te njihove saradnje sa međunarodnim sudijama, tužiocima i ostalim relevantnim osobljem. S tim u vezi, jedna od veoma bitnih komponenti programa sastoji se u povezivanju svakog pojedinog učesnika/učesnice iz Ukrajine, odnosno grupe njih, sa kolegom/kolegicom iz BiH istog ili sličnog profesionalnog profila. 

Partneri u projektu su: Sud BiH, Tužilaštvo BiH, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) BiH, Misija OSCE BiH, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY Outreach Office Sarajevo), te Omladinski kulturni centar „Abrašević“ Mostar. Ovaj projekt podržan je od strane USAID-a i World Learning-a.

 


Eseji

Videozapisi

Ubleha za idiote

  • Implementacija

    Implementacija: Riječ u BH ušla u modu s ratom. Na engleskom implement znači izvršiti, obaviti, ili usaditi, no ne preporučuje se uporaba domaćih adekvata jer se na taj način gubi mistična aura projekta (v.). Engleska riječ implement potječe od latinskog implere, što prvotno znači NAPUNITI, ISPUNITI, pa i NAPRAVITI ŽENU TRUDNOM. Dakle, kod implementacije se radi o seksu ili, narodski rečeno karanju, no to je najčešće samo virtualno, pri čemu ili ne postoji odnos a postoje općenici i općenice, ili pak samo postoji tzv. aktivni općenik/općenica dok pasivni (tehnički termin "donji"; cf. KORISNIK) uopće ne postoji, ili postoji ali ne primjećuje da učestvuje u implementaciji. Implementacija je inače najveći izazov za Ublehu (v.), no najbolja zaštita od te opasnosti jest izvješće (v.), ili, još bolje, statusno izvješće (v.).     Korišten sa odobrenjem iz Ubleha za idiote od Nebojše Šavija-Valha i Ranka Milanović-Blank, ALBUM br. 20, 2004, Sarajevo.