ss2020

Dvadesetak učesnika i učesnica iz Bosne i Hercegovine (BiH), regije i svijeta od danas (27.07.2020.) putem Zoom online platforme pohađaju ljetnu školu u čijem fokusu je otpor nacionalizmu i populizmu kroz primjere iz BiH. Ovu ljetnu školu organizira Mirovna akademija, nevladina organizacija sa sjedištem u Sarajevu u saradnji sa Manchester Univerzitetom iz Velike Britanije.

Nema sumnje kako su nacionalizam i posebno krajnje desni populizam globalne pojave u porastu. Činjenica je kako desničarski populizam posjeduje ogroman potencijal i moć da polarizira društvo, te je obično viđen kao prijetnja liberalnom društvenom poretku i političkoj toleranciji. Uprkos oživljavanju nacionalizama i populizma devedesetih godina prošlog stoljeća, te prisutnim podjelama u toku i nakon ratova u BiH i regiji, u BiH je ipak evidentan, često nevidjiv, ali ipak kontinuirani otpor nacionalističkim i populističkim programima.

Modalitete otpora nacionalizmima i populizmu, karakteristične za BiH, izučavat će tokom ove ljetne škole studenti/ce, aktivisti/ce, istraživači/ce i novinari/ke iz BiH, Srbije, Slovenije, Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Indije, Zambije, Kenije, Konga i Lesothoa, koji rade u oblastima izgradnje mira, suočavanja sa prošlošću i zaštite ljudskih prava.

Ova jedinstvena ljetna škola koja će trajati do 28. augusta ove godine podijeljena je u 6 različitih modula. Predavači/ce su Valida Repovac Nikšić (Univerzitet u Sarajevu), Zlatiborka Popov Momčinović (Univerzitet u Istočnom Sarajevu), Jasmin Ramović (Univerzitet u Manchesteru), Randall Puljek-Shank (Burch Univerzitet) i Nejra Nuna Čengić (Univerzitet u Manchesteru).

Organizaciju ove ljetne škole finansijski je podržao Evropski konzorcij za politička istraživanja/European Consortium for Political Research (ECPR). Organizator ove ljetne škole, Mirovna akademija već više od 12 godina nastoji povezivati akademske koncepte u oblasti izgradnje mira sa aktivističkim praksama i tako doprinijeti stvaranju dugotrajnog i održivog mira u BiH. Više informacija o Mirovnoj akademiji dostupno je na web stranici www.mirovna-akademija.org

 

 

 

 

Eseji

Videozapisi

Ubleha za idiote

  • Aplikacija

    Aplikacija: Na uljudan, lijep i nadasve logičan način napisana umolba da se (uglavnom) financijski podrži specifična Ubleha. Zbirka svih u ovom vodiču raspoloživih termina sastavljena je tako da što je moguće više specificira najopćenitiju ublehu a poradi uvlačenja financijerima (v.). Ubleha prosuta na papir. Moguće da bude naplaćena (v. pušenje 2), ako poštuje sve ovdje nabrojane elemente ali tako da izgleda kao da je riječ o nečemu konkretnom, pa još k tome i ostvarivome.  Korišten sa odobrenjem iz Ubleha za idiote od Nebojše Šavija-Valha i Ranka Milanović-Blank, ALBUM br. 20, 2004, Sarajevo.